Büyük Torbalı Gazetesi 12.07.2016

Ramazan sonrası için önleminizi alın

Ramazan ayı boyunca günde iki öğün beslenme sistemine geçen bünyelerin normal yeme alışkanlığına geçişleri çok da kolay olmamakta…
Yaşanılan psikolojik rahatlama ile ortaya çıkan dengesiz beslenme, aşırı yüklenme ya da normal beslenme sürecine dönememe gibi sorunlar daha hızlı kilo alma, aşırı kilo kaybetme, hazımsızlık, iştahsızlık, mide ve bağırsak sorunları gibi daha birçok rahatsızlıkları ortaya çıkarmakta. Gastronomi Uzmanı Serdar Uşaklı, Ramazan ayı sonrası yaşanılacak olumsuzlukların önüne geçmek adına nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda tavsiyeler verdi.

İŞİN PÜF NOKTASI: “Hafif Beslenmek” Ramazan ayı sonrası yaşanılacak olumsuzlukların önüne geçmenin en önemli püf noktası “Hafif beslenmek” diyen Serdar Uşaklı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmanın, bayramda ve sonrasındaki günlerde eski haline dönebilmesi için özenli bir yeme alışkanlığı yaratmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için de öğün atlamadan ve hafif bir şekilde beslenmek şart. Kesinlikle kahvaltı atlanmamalı, gün içerisinde de rahatsızlık verecek yiyeceklerden kaçınılmalı. Ara öğünlerde tüketilecek kabuklu meyveler sadece vitamin eksikliği sorununa çare olmaz aynı zamanda bağırsakların daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.” Sıvı Tüketimi Önemli! Akşam yemeklerinde kızartmalardan ve aşırı yağlı yemeklerden kaçınılması; tercihen haşlama ve sebze ağırlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Uşaklı, beslenmede atlanılmaması gereken en önemli şeylerden biri de sıvı tüketimidir, bir kişi günlük en az 2.2.5 İt sıvı tüketmelidir, dedi. “Cevşen Şerbeti” Gastronomi Uzmanı Serdar Uşaklı, su tüketimi ile sorunu olan ya da destek sıvılara ihtiyacı olanlara ise tarifi kendisine, reçetesi ödüllü Şef Kemal Kabadayı’ya ait Cevşen şerbetini tavsiye ediyor.